Czas regeneracji organizmu po okresie ciąży i porodzie jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Z tego powodu zwiotczenie mięśni brzucha, rozciągnięta skóra i ograniczona kontrola w tych partiach ciała, określana jako brzuch poporodowy, utrzymuje się od kilku do kilkunastu tygodni, a nawet kilkanaście miesięcy.
Przez cały okres ciąży powłoki brzuszne ulegają stopniowemu rozciąganiu i zaczynają pełnić inne funkcje niż wcześniej. Osłabienie, rozejście się i zmniejszenie wydolności mięśni jest zatem naturalnym procesem, towarzyszącym zmianom fizycznym i hormonalnym. Po zakończeniu okresu prenatalnego potrzeba czasu, aby tkanki i mięśnie odzyskały pierwotną kondycję, a ciało – sprawność i wygląd. Ciąża to szczególnie wymagający dla kobiety okres, w którym ciało przystosowuje się do nowej roli. Diametralnie zmienia się sposób oddychania, postawa, gospodarka wodna i mobilizacja mięśniowa. Pozbycie się nadmiernej tkanki tłuszczowej i przywrócenie skórze jędrności to zatem długotrwały proces związany ze stopniową stabilizacją gospodarki hormonalnej, karmieniem piersią, stylem życia, indywidualnymi predyspozycjami czy tendencjami genetycznymi. W związku z tym nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy zniknie brzuch poporodowy.
Wzmocnieniu mięśni i redukcji tkanki tłuszczowej sprzyja aktywność fizyczna. Odpowiednie ćwiczenia, wykonywane z zamiarem pozbycia się brzucha poporodowego, zazwyczaj można rozpocząć po upływie kilku miesięcy po porodzie. Proces rekonwalescencji może przebiegać nieco inaczej w zależności od tego, czy poród odbywał się siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie. Zabieg chirurgiczny wiąże się bowiem z naruszeniem głębokich tkanek skóry i mięśni. Każdorazowo zamiar rozpoczęcia treningów należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Mimo wysiłku fizycznego i odpowiedniej diety, nie zawsze brzuch poporodowy wraca do formy sprzed ciąży. Wiele kobiet postrzega wówczas swój wygląd jako źródło dyskomfortu psychicznego. Pacjentki mogą zdecydować się na skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej. W przypadku brzucha poporodowego polecane są próżniowy drenaż limfatyczny, elektrostymulacja (mięśni brzucha oraz mięśni miednicy mniejszej), głęboka podczerwień oraz radiofrekwencja. Poszczególne procedury dobierane są indywidualnie przez Specjalistę.