Wiele osób w dojrzałym wieku obserwuje na swojej twarzy wyraźnie zaznaczone fałdy skóry łączące linię nosa z kącikami ust. Zwykle zaczynają pojawiać się przed 30. rokiem życia i z biegiem lat stają się coraz głębsze i bardziej widoczne. Są to bruzdy nosowo-wargowe.
Za pojawianie się bruzd nosowo-wargowych odpowiedzialne są naturalne procesy starzeniowe. Wraz z wiekiem trudniej bowiem regulować gospodarkę wodną organizmu. Tkanka staje się bardziej sucha i nie produkuje wystarczającej ilości sebum, w konsekwencji czego skóra stopniowo traci jędrność, a poszczególne jej partie opadają, tworząc fałdy takie jak bruzdy nosowo-wargowe. Szybsze pogłębianie się tego typu zmian skórnych obserwują u siebie osoby o wyrazistej ekspresji – mimika odgrywa niebagatelną rolę w procesie formowania się bruzd nosowo-wargowych. Z ich obecnością zmagają się również osoby, które znacznie i nagle straciły na wadze, zwłaszcza w dojrzałym wieku. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt genetyczny – podobnie jak wiele innych skłonności, tendencja do pojawiania się tego typu zmarszczek również jest dziedziczna.
W celu poprawy elastyczności skóry, a tym samym złagodzenia bruzd, wiele osób decyduje się na masaże twarzy – zarówno te wykonywane samodzielnie w domowym zaciszu, jak i oferowane przez Specjalistów. Wygodną opcją są również jadeitowe rollery do twarzy, które podczas masażu zapewniają również przyjemne uczucie ochłodzenia.
Pacjenci, którzy postrzegają bruzdy nosowo-wargowe jako nieestetyczne i będące źródłem psychicznego dyskomfortu, często poszukują sposobów ich usunięcia. Zwłaszcza jeśli efekty wspomnianych metod okazały się nieskuteczne. W tym celu korzystają z możliwości, jakie stwarza medycyna estetyczna, poddając się zabiegom wykonywanym z zamiarem wygładzenia i spłycenia tego typu zmarszczek oraz nawilżenia i ujędrnienia skóry. Wśród rozwiązań wymienić warto wypełniacze, stymulatory oraz tzw. zabiegi wysokoenergetyczne m.in. lasery. O doborze zabiegu do indywidualnych potrzeb decyduje Specjalista.