Potocznie określane jako szeroko pojęte zmarszczki, bruzdy na twarzy to nic innego jak zmiany skórne, będące konsekwencją naturalnych procesów starzeniowych skóry. Pojawiają się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn pomiędzy 25. a 30. rokiem życia. Początkowo są klasycznymi zmarszczkami mimicznymi, jednak wraz z biegiem czasu pogłębiają się i utrwalają.
Pojawianie się bruzd na twarzy jest konsekwencją zmniejszonej produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, przyczynia się do tego także ulegająca zmianom gospodarka wodna organizmu. Są to naturalne zjawiska towarzyszące starzeniu się organizmu. W wyniku tego wcześniej elastyczna, napięta i jędrna skóra, stopniowo wiotczeje i opada. Powstałe nierówności zaczynają tworzyć stałe zagłębienia i uwypuklenia w skórze. Predyspozycje genetyczne, używki, niewłaściwa pielęgnacja lub jej brak – to aspekty, które mogą sprzyjać szybszemu pojawianiu się bruzd na twarzy i ich większej głębokości.
Bruzdy na twarzy pojawiają się w jej określonych partiach, skąd wzięły się ich nazwy, które wprost sugerują miejsce występowania poszczególnych zmarszczek. Zazwyczaj w pierwszej kolejności formują się bruzdy nosowo-wargowe, które rozciągają się od kącików ust do nosa, tworząc charakterystyczne półokrągłe zagięcia skóry. Kolejnym rodzajem bruzd na twarzy jest tak zwana dolina łez, czyli wgłębienie ukształtowane pomiędzy wewnętrznym kącikiem oka a policzkiem. Inny rodzaj tego typu zmarszczek stanowią bruzdy marionetkowe – fałdki skóry otaczające policzki i brodę.
Osoby postrzegające znak upływu czasu w postaci bruzd na twarzy jako nieestetyczny i powodujący psychiczny dyskomfort, mogą skorzystać z możliwości, jakie stwarza medycyna estetyczna. Dobierane z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb Pacjenta zabiegi wykonywane są z zamiarem wypełnienia, spłycenia i wyrównania zmarszczek, a tym samym przywrócenia skórze elastyczności i napięcia. Pomocne mogą okazać się tu wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego, stymulatory tkankowe, a także przebudowa skóry z wykorzystaniem laserów frakcyjnych ablacyjnych i nieablacyjnych. Poszczególne procedury powinny być wspomagane odpowiednią pielęgnacją skóry na co dzień oraz zmianami stylu życia.