Różne zmiany skórne potocznie nazywane są pieprzykami lub kurzajkami. Nie jest to słuszne, ponieważ takie określanie nie oddaje ich specyfiki. Brodawki zwykłe na twarzy mają bowiem pochodzenie wirusowe, zaś inne niewielkie „narośla" to najczęściej zmiany barwnikowe. Brodawki zlokalizowane na twarzy nie powodują żadnego dyskomfortu fizycznego w postaci bólu, swędzenia, pieczenia czy stanu zapalnego. Cechuje je natomiast nieestetyczny wygląd oraz często duża zaraźliwość, ze względu na którą nie należy ich zdrapywać.
Jak zostało wspomniane, brodawki mają charakter wirusowy. Pojawiają się na ciele często w wyniku zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Rozprzestrzenia się on w bezpośrednim kontakcie ze skórą zarażonej osoby lub pośrednio, np. w trakcie picia z jednego kubka. Swoim wyglądem brodawki na twarzy przypominają niewielkie grudki o chropowatej strukturze. Ze względu na specyficzny charakter, wyróżnia się także dwa inne rodzaje brodawek – płaskie oraz łojotokowe.
Ten typ brodawek najczęściej pojawia się u małych dzieci i młodzieży, stąd często określane są jako brodawki młodzieńcze. Zazwyczaj przybierają postać niewielkich, kilkumilimetrowych grudek, których zabarwienie jest nieco ciemniejsze od otaczającej je zdrowej skóry. Ich nazwa związana jest z płaską strukturą, nieodznaczającą się wyraźnie od powierzchni skóry. Ich obecności, oprócz uznawanego za nieestetyczny wyglądu, nie towarzyszą przykre dolegliwości. Wykazują jednak tendencję do łatwego rozprzestrzeniania się na skórze.
Jak sugeruje nazwa, cechą charakterystyczną pojawiającej się na twarzy brodawki łojotokowej jest obecność specyficznego zagłębienia, w którym gromadzi się łój oraz zrogowaciały naskórek. Ich wygląd bywa różny – brodawki łojotokowe przybierają rozmaite rozmiary, kształty i odcienie brązu. Ze względu na fakt, że zazwyczaj pojawiają się u osób dojrzałych oraz w podeszłym wieku, bywają nazywane zmianami starczymi. W odróżnieniu od brodawek płaskich, ich struktura wyraźnie odznacza się od otaczającej je skóry, a ich powstawanie w dużej mierze związane jest z ekspozycją na słońce oraz wiekiem.
Jeżeli brodawka nie zniknie z twarzy samoistnie w przeciągu kilku tygodni, można rozpocząć proces ich usuwania za pomocą rozlicznych metod. W aptekach dostępne są bez recepty specjalistyczne preparaty, które stosowane są przez Pacjentów z zamiarem pozbycia się nieestetycznej zmiany w domowym zaciszu. Inną metodą, którą Pacjenci stosują we własnym zakresie, jest usuwanie brodawek z twarzy przy użyciu m.in. kwasu salicylowego. Często te metody nie przynoszą jednak rezultatów zgodnych z oczekiwaniami i wówczas Pacjenci zgłaszają się po pomoc, z której mogą skorzystać u lekarzy medycyny estetycznej. Za tego typu rozwiązaniem przemawia zazwyczaj również dyskomfort psychiczny, który jest spowodowany postrzeganym jako nieestetyczny wyglądem zmian. Najczęściej brodawki na twarzy usuwane są przy użyciu lasera lub lancetronu. Sprawdzoną alternatywą jest także tzw. łyżeczkowanie. Rodzaj zabiegu każdorazowo dobierany jest indywidualnie przy porozumieniu Pacjenta z lekarzem medycyny estetycznej.