Blizny po depilacji to negatywna konsekwencja nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegów wykonywanych w celu pozbycia się niechcianego owłosienia z wybranych partii ciała, np. rąk czy nóg metodą laserową lub światłem IPL.
Blizny po depilacji powstają wskutek nieumiejętnie przeprowadzonego zabiegu epilacji, a więc prób trwałego pozbycia się niechcianego owłosienia z wybranych partii ciała. Gdy osoba wykonująca tę usługę metodą laserową lub z wykorzystaniem światła IPL nie ma należytej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie, istnieje ryzyko trwałego uszkodzenia skóry, najczęściej w postaci poparzenia. Jest to dotkliwy skutek uboczny wynikający z nieumiejętnej obsługi urządzenia, zazwyczaj związany z nieadekwatnym doborem długości fali skierowanej na skórę Pacjenta. Oparzeniom z czasem zamieniającym się w blizny mogą towarzyszyć również przebarwienia i wrastające włoski, które są częstym problemem osób depilujących ciało, zwłaszcza tradycyjnymi metodami. Warto zaznaczyć, że IPL to starsza, odchodząca do lamusa technologia depilacji. Dużo skuteczniejszy, przyjemniejszy i bezpieczniejszy jest zabieg depilacji z wykorzystaniem lasera aleksandrytowego lub diodowego. Kluczowe jest także doświadczenie i wiedza kosmetologa oraz przeprowadzenie gruntownego wywiadu poprzedzającego zabieg.
Blizny po depilacji można leczyć we własnym zakresie, stosując m.in. specjalistyczne maści, kremy i peelingi, jednocześnie unikając wystawiania na ekspozycję słoneczną objętych bliznami partii skóry, bowiem ta utrwalać może blizny. Jeśli efekty samodzielnych starań nie będą zgodne z oczekiwaniami, a więc blizny nie zostaną spłycone i wygładzone, a ich koloryt wyrównany, w gabinetach medycyny estetycznej można uzyskać pomoc w zakresie usuwania blizn z wykorzystaniem profesjonalnych zabiegów lekarskich i kosmetologicznych. Wdrożenie profesjonalnego, dermatologicznego leczenia wraz z konsultacją w Instytucie Aspazja zalecane jest jak najszybciej, po wystąpieniu poparzenia.
Indywidualnie dobierane przez specjalistów medycyny estetycznej terapie, mające na celu usunięcie blizn po depilacji, zazwyczaj opierają się na zabiegach laserowych, których działanie mogą wspomagać inne procedury, np. peelingi chemiczne czy mezoterapia igłowa.
Blizny po depilacji powodować mogą nie tylko szereg niedogodności fizycznych w postaci swędzenia, pieczenia i uczucia ściągania skóry, ale także dyskomfort psychiczny wywołany odczuwaną przez Pacjentów jako niezadowalającą estetyką zmienionych partii ciała. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby tego typu czynności wykonywać u specjalistów, zamiast korzystać z usług osób bez należytego przygotowania do podejmowania się określonych procedur zabiegowych.