W trakcie i po ciąży sylwetka kobiety zmienia się na skutek działania hormonów i całego procesu powoływania nowego życia na świat. Niektóre Panie ten czas przeżywają lepiej i wręcz promienieją, inne gorzej, gdyż na ich ciele pojawiają się przebarwienia, rozstępy, cellulit, nierzadko przybierają też kilka nadprogramowych kilogramów, które później trudno im zrzucić. I o ile w trakcie ciąży większość zabiegów dermatologicznych, kosmetologicznych i tych z zakresu medycyny estetycznej jest przyszłym mamom zakazana, to już w okresie karmienia piersią można niektóre z nich wykonywać, o czym szczegółowo opowiemy w poniższym artykule.
Warto na wstępie zaznaczyć, że czas tzw. połogu jest przeciwwskazaniem do wykonania praktycznie wszystkich zabiegów z zakresu medycyny estetycznej oraz większości procedur kosmetycznych. Dlaczego? Połóg to czas na silną wieloaspektową regenerację organizmu po ciąży i porodzie – zarówno tym naturalnym, jak i z cesarskim cięciem. Stres, zmęczenie i rozregulowanie hormonów daje o sobie znać. Poród, wraz z urazami, jakie powoduje w ciele kobiety wymaga odpoczynku. Skóra niestety przez pewien czas może zachowywać się inaczej niż zwykle, a uwielbiane i świetnie tolerowane przez Ciebie zabiegi przed ciążą, teraz mogą spowodować uczulenie i inne niekoniecznie oczekiwane reakcje jak silniejsze łuszczenie, przesuszenie czy obrzęk. Daj sobie 2 miesiące na wyregulowanie organizmu po tym ważnym, 9-miesięcznym przedsięwzięciu. Po tym okresie możemy zacząć powoli działać, szczególnie jeśli dziecko nie jest karmione piersią.
Dermatolog dla mam. Trudna ciąża
Przebarwienia, utrata jędrności skóry, rozstępy, cellulit, trądzik, wypadanie włosów, nadmiar tkanki tłuszczowej – po okresie ciąży na ciele karmiącej piersią kobiety może zostać wiele nieprzyjemnych pamiątek. Są to całkowicie naturalne wynikające z zachodzących w tym czasie zmian fizjologicznych. Burza hormonów przebiegająca w organizmie przyszłej mamy może doprowadzić do tego, że skóra stanie się mniej elastyczna, będzie się przesuszać lub wręcz przeciwnie, w wyniku nadprodukcji gruczołów łojowych przetłuszczać się. Dużą rolę w powstawaniu zmian dermatologicznych na ciele ciężarnej kobiety czy też karmiącej piersią mamy odgrywa również zmiana trybu życia, sposobu żywienia oraz zmęczenie. Gdy na świat przyjdzie maleństwo – po okresie przerwy wynikającej z ciąży i połogu – można wykonać pewne zabiegi, by uporać się z problemami natury estetycznej. Dermatolog, oceniwszy stan Pacjentki, z pewnością dobierze indywidualny, lekarski plan działania. Można także udać się do kosmetologa, który może zaproponować rozwiązania kosmetyczne i pielęgnacyjne.
Zabiegi dla mam karmiących piersią – w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej
Adipologie to zabieg nowoczesny sylwetkowy mający za zadanie w bezinwazyjny sposób uporać się mamom z nadprogramowymi kilogramami. W jego trakcie wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, które przenikają do wnętrza tkanek powodując termiczne uszkodzenie komórek tłuszczowych i doprowadzając do ich upłynnienia. Zabieg ma szanse zredukować obwody nawet o 2,5cm! Innym sposobem na pozbycie się tkanki tłuszczowej jest zastosowanie zabiegu Maximus TriLipo RF. Przeprowadza się go z użyciem fal radiowych. Te, wnikając do wnętrza tkanek, doprowadzają do ich podgrzania i uwolnienia płynnego tłuszczu z komórek, a przy okazji zagęszczają i ujędrniają skórę. Metoda może doprowadzić do szybszego wyszczuplenia określonych partii ciała i ich wymodelowania.
Zabiegi podczas karmienia piersią na cellulit
Jednym ze sposobów stosowanych w gabinetach medycyny estetycznej w celu usunięcia „pomarańczowej skórki” jest zabieg Cellactor Storz Medical. Niewielka głowica przykładana jest do wybranego obszaru ciała – wykorzystując działanie fal akustycznych masuje skórę i robija złogi nierównomiernie rozmieszczonej tkanki tłuszczowej powodującej cellulit i nieestetyczne zagięcia skóry. W trakcie procesu tkanki łączne powinny ulec rozluźnieniu i powrócić do dawnych kształtów na skutek zwiększonej cyrkulacji krwi. Dzięki temu skóra wyrówna i wygładzi swoją strukturę oraz oznaki cellulitu.
Kosmetologia podczas karmienia piersią – Icoone Laser
Zmniejszenia obwodu ciała, wymodelowania sylwetki, likwidacja wiotkości skóry, redukcja lub też zmniejszenie widoczności cellulitu czy rozstępów – taki efekty mamy karmiące piersią mogą nierzadko osiągnąć decydując się na skorzystanie z zabiegu Icoone Laser. W przypadku większych zmian warto dołączyć dedykowane urządzenie z tych opisanych wyżej. Icoone Laser jest to nic innego jak nowoczesny masaż podciśnieniowy, zadaniem którego jest stymulowanie komórek do aktywniejszego działania. Niewielka głowica z rolkami wyposażonymi w otwory „bombarduje” skórę bodźcami pobudzając ją do intensywniejszej pracy i silnej regeneracji. Procedura składa się z dwóch części. W czasie pierwszej masowane jest całe ciało karmiącej piersią mamy, potem zaś specjalista skupia się na wybranym przez Pacjentkę obszarze i wybierając odpowiednie tryby pracy maszyny skupia się na dedykowanym do indywidualnych potrzeb skóry.
Jakie dermatologiczne zabiegi dla mam karmiących są zakazane?
Wszystkie te, które w jakiś sposób dostarczają do krwiobiegu obce substancje chemiczne, które mogłyby przeniknąć teoretycznie do mleka. Należy zatem zrezygnować przynajmniej na 3 miesiące od porodu z mezotorapii, również wampirzego liftingu, karboksyterapii, wolumetrii, toksyny botulinowej czy wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym. W tym okresie nie zaleca się również wykonywać laserowego usuwania owłosienia, skleroterapii czy silnych peelingów chemicznych, zwłaszcza tych z retinolem i wysoko stężonym kwasem salicylowym.
Nasze pacjentki zachęcamy do przyjrzenia się sytuacji z boku, bez emocji i określenia co jest dla nich długofalowym priorytetem. Choć w części miejsc wykonane zostaną procedury medyczne w trakcie ciąży czy połogu, my je odradzamy. Mówiąc kolokwialnie, zabieg nie zając, można go wykonać mając pewność bezpieczeństwa kilka miesięcy później i również uzyskać piękne efekty.
W przypadku matek karmiących zalecamy wstrzymanie się z intensywniejszymi zabiegami do czasu odstawienia maleństwa od piersi. Jako alternatywę w przypadku części procedur możemy zaproponować wykonanie zabiegu poprzedzone odciągnięciem mleka dla dziecka „na później”, a wyrzucenie mleka pozabiegowego. Każdorazowo stawiamy jednak na pierwszym miejscu bezpieczeństwo, komfort i profesjonalne podejście do zdrowia i urody.
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.
Niwelowanie cellulitu.