W życiu większości panów nadchodzi czas, gdy muszą oni zmierzyć się z problemem mniej lub bardziej intensywnego wypadania włosów. To w jaki sposób przebiegać będzie proces łysienia u mężczyzny – a przede wszystkim kiedy się rozpocznie – wynika z wielu różnych czynników, zarówno takich, na które panowie mają wpływ, jak i zupełnie od nich niezależnych. Poniżej omawiamy możliwe scenariusze tego zjawiska, jak również najczęstsze przyczyny oraz rozwiązania, mające na celu wyhamowanie całego procesu.
Łysienie u mężczyzn - jak przebiega?
Wypadanie włosów może przyjmować różne postaci, a na ostateczny przebieg tego procesu wpływa wiele czynników. U mężczyzn jedną z najczęstszych odmian jest łysienie androgenowe, które objawia się stopniowym powiększaniem tzw. zatok czołowych (popularnych zakoli) oraz powstawaniem pustych placów na samym czubku głowy. Proces ten zwykle ma podłoże hormonalne — nadmiar androgenów sprawia, że testosteron ulega przemianie w dilhydrotestosteron, który następnie przyczynia się do przerzedzenia fryzury we wspomnianych wcześniej obszarach.
Pierwsze objawy tego typu łysienia u mężczyzn mogą występować już po 20 roku życia, jednak zazwyczaj nasilają się one w okolicach 40-50. urodzin. W przypadku, gdy wypadanie włosów postępuje wyjątkowo intensywnie lub rozpoczyna się dużo wcześniej, warto udać się po poradę lekarską — odpowiednio dopasowana terapia może skutecznie spowolnić lub nawet całkowicie zatrzymać ten proces.
Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn
Intensywność łysienia w większości przypadków ma podłoże genetyczne. Choć na nasilenie procesu wypadania wpływa również wiele czynników środowiskowych, to jednak wrodzone predyspozycje nierzadko okazują się decydujące. Istotne znaczenie ma tutaj również sama budowa włosa – jego struktura, grubość, a nawet barwa. Dobrym źródłem informacji jest w tym przypadku wywiad rodzinny – analizując przebieg tego procesu u starszych członków Twojej rodziny możemy zyskać stosunkowo trafny obraz Twoich własnych predyspozycji w tej materii.
Nie bez znaczenia w kontekście problemu łysienia u mężczyzn jest także sam tryb życia, a w szczególności sposób odżywiania. Niedobory poszczególnych składników odżywczych – między innymi żelaza i ferrytyny, a także witaminy D3, B12 oraz kwasu foliowego – w połączeniu ze znikomą ilością ruchu i permanentnego przemęczenia mogą znacząco przyczynić się do wystąpienia tego problemu. Nie mniej istotnym czynnikiem są także ewentualne używki, przede wszystkim alkohol – wzmaga on niedobór białka, co również przyczynia się do obniżenia kondycji włosów. Nagłe wypadanie włosów może być natomiast spowodowane okresem intensywnego i przewlekłego stresu, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej.
Kolejnym czynnikiem, mającym wpływ na przedwczesne lub zbyt intensywne łysienie u mężczyzn, są wszelkiego typu choroby i dolegliwości, szczególnie te o charakterze przewlekłym. Do takich należą między innymi problemy z tarczycą - zarówno jej nadczynność, jak i niedoczynność może powodować nadmierne wypadanie włosów. Również niektóre rodzaje leków mogą w mniejszy lub większy sposób wpływać na ten proces. Do tej grupy zaliczane są niektóre antydepresanty i antybiotyki, a także leki przeciwgrzybiczne.
Często podstawowe błędy pielęgnacyjne także mają wpływ na wypadanie włosów. Do takich możemy zaliczyć przetłuszczanie się włosów, łupieże oraz AZS i ŁZS owłosionej skóry głowy, które nie są leczone pod kontrolą dermatologa oraz nie są odpowiednio pielęgnowane dedykowanymi kosmetykami domowymi. Nadmierna warstwa krystalizacji lub łuska z przerastających keratynocytów mogą skutecznie blokować gruczoły łojowe, doprowadzać do namnażania się negatywnej flory (bakteryjnej i grzybiczej), a w efekcie doprowadzać do wypadania włosów.
Leczenie łysienia u mężczyzn – jak zatrzymać wypadanie włosów?
Podstawą leczenia problemu łysienia u mężczyzn jest możliwie najszybsza konsultacja ze specjalistą, której celem jest zdiagnozowanie przyczyny oraz opracowanie indywidualnego planu terapii. Pierwszą linię obrony przeciw wypadaniu włosów stanowią wszelkiego typu środku i kosmetyki kosmetyczne i medyczne, takie jak szampony, maski czy żele, które z powodzeniem mogą być stosowane we własnym zaciszu domowym po ordynacji przez dermatologa.
Istnieje również szereg zabiegów, które okazują się pomocne w hamowaniu procesu wypadania włosów. Jednym ze sposobów na radzenie sobie z łysieniem u mężczyzn jest mezoterapia igłowa skóry głowy, która polega na wprowadzaniu pod naskórek wybranych substancji aktywnych – ożywiających koktajli, regenerującego osocza bogatopłytkowego, pobudzającego dwutlenku węgla lub odnawiających komórek macierzystych. Ten oraz inne zabiegi można znaleźć w naszej ofercie, która dostępna jest na stronie internetowej naszego gabinetu.
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.
Naturalna regeneracja.