Kwas hialuronowy w ludzkiej skórze występuje w postaci biopolimeru i wraz z kolagenem stanowi jej główny składnik. W najwyższym stężeniu występuje w skórze, w mazi stawowej oraz w ciele szklistym oka. Kwas hialuronowy jest również składnikiem płynów ustrojowych i tkanki łącznej. Stanowi także budulec ścian naczyń krwionośnych. Ponad połowa kwasu hialuronowego, który znajduje się w ludzkim organizmie, jest zlokalizowana w skórze właściwej oraz przestrzeni międzykomórkowej. Kwas hialuronowy jest więc naturalnym budulcem naszego ciała.
Podstawową funkcją kwasu hialuronowego jest wiązanie wody. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać aż 250 cząsteczek wody. Codziennie około 30% kwasu hialuronowego, obecnego w naturalny sposób w organizmie, ulega rozpadowi, a jego miejsce zajmują nowe cząsteczki kwasu. Wraz z wiekiem globalny poziom kwasu hialuronowego w ciele maleje. W przypadku, gdy poziom kwasu hialuronowego w skórze spada, dochodzi do degeneracji włókien kolagenowych. W efekcie skóra wysusza się, wiotczeje i pojawiają się zmarszczki, a policzki i usta tracą swoją objętość. Zmniejsza się również warstwa tkanki tłuszczowej, co powoduje utratę pulchności i gładkości, a także młodzieńczego kolorytu i blasku. Dlatego coraz częściej uzupełnia się niedobory kwasu hialuronowego dostarczając go z zewnątrz w formie iniekcji.
Wypełniacze mają bardzo wiele zastosowań w medycynie estetycznej:
- zwiększenie objętości tkanek (np. konturu oraz czerwieni wargowej ust, modelowanie owalu twarzy czy policzków, doliny łez),
- likwidację i zmniejszenie zmarszczek (najczęściej tych miedzy brwiami, na czole, wokół oczu, przy uszach, bruzd nosowo-wargowych oraz opadających kącików ust),
- korektę rysów twarzy, np. uniesienie brwi, korekta nasady nosa i brody.
Kwas hialuronowy wykorzystywany w medycynie estetycznej jest preparatem syntetycznym, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów alergii. Zapewnia nam dużą wygodę, gdyż nie wymaga wcześniejszej próby uczuleniowej. Preparaty do wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym mają postać krystalicznego, bardzo plastycznego i elastycznego żelu, który po wprowadzeniu do skóry wypełnia zmarszczkę, dając bardzo naturalne efekty. Co ważne, preparaty z kwasem podawane są bardzo cienkimi igłami, a przed zabiegiem możliwe jest także powierzchniowe znieczulenie skóry. Zmniejsza to znacząco doznania bólowe.
Zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego polega na wstrzyknięciu odpowiedniej ilości preparatu w wybranym rejonie. Ważna jest tu technika podania, głębokość iniekcji oraz doświadczenie lekarza. Kwas hialuronowy ma wiele zastosowań i daje szereg pozytywnych efektów. Wstrzyknięty do skóry właściwej skutecznie:
- uzupełnia jego niedobór,
- nawilża skórę,
- wypełnia zmarszczki,
- nadaje objętość,
- modeluje usta,
- poprawia kontur twarzy,
- **pobudza naturalne procesy **
- regeneracyjne skóry.
Dzięki temu nawet po pełnym wchłonięciu preparatu skóra wygląda lepiej niż przed zabiegiem. Dzieje się tak, gdyż kwas hialuronowy oddziałuje na receptory komórkowe, które uczestniczą w przemianie tkanki łącznej. Widać to też w praktyce: zdarza się, że drobne zmarszczki, w które wstrzyknięty był kwas hialuronowy, już się więcej nie pojawiają – nawet po upływie długiego czasu, kiedy mamy pewność, że podany w skórę preparat zdążył się całkowicie wchłonąć.
Usieciowany kwas hialuronowy stosowany jest przez specjalistów medycyny estetycznej do wypełnień i modelowania twarzy. Nieusieciowany, z krótszymi łańcuchami cząsteczek, wykorzystywany jest do mezoterapii, czyli nawilżenia i rewitalizacji skóry. Lekarze mają też wybór produktów o różnej gęstości i lepkości, a ich dobór zależy od typu zabiegu i efektu, jaki chce osiągnąć pacjent. Z pewnością każdy znajdzie preparat, który idealnie sprawdzi się w przypadku jego indywidualnych potrzeb. Okres utrzymywania się preparatu w tkance waha się od kilku miesięcy do ponad roku w przypadku gęstego i mocno usieciowanego kwasu. Zabieg jest bezpieczny i każdorazowo wykonywany z wykorzystaniem sterylnych, jednorazowych preparatów i narzędzi.
Warto regularnie poddawać się zabiegom z użyciem kwasu hialuronowego, nie tylko w celach doraźnego poprawienia wyglądu, ale także prewencyjnie zapobiegając przedwczesnemu pojawieniu się oznak starzenia skóry.
ZADZWOŃ POD NUMER 8 407 488 LUB 518 594 270 I UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ!
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.