Która z nas nie marzy o tym, aby jak w filmach rano obudzić się z lekkim make-up? Subtelny makijaż permanentny brwi, zagęszczająca kreska w linii rzęs czy delikatne podkreślenie koloru ust. To idealne rozwiązanie, kiedy saute chcemy być nieco bardziej wyraźne. Spontaniczny wypad na basen, siłownia czy urlop w ciepłych krajach – we wszystkich tych miejscach możemy czuć się bardziej komfortowo wiedząc, że nasz makijaż jest na swoim miejscu.
Wiele Pań posiadających makijaż permanentny zupełnie rezygnuje z klasycznego makijażu na poczet podstawowego kremu BB.
W głowach wielu Pań na myśl o tym zabiegu przychodzi przerysowany i dominujący look. Czarne brwi wpadające w granat, gruby eyeliner, kontur ust poza czerwienią wargową – to na szczęście czasy, które przeszły do historii. Makijaż permanentny ma delikatnie podkreślić Twoją urodę bez przerysowania. Efekt ostateczny ma być taki, że kiedy zobaczy Cię znajoma powie: „Dobrze wyglądasz! Coś zmieniłaś? Jakiś zabieg? Nowy krem?”. Tak naprawdę to np. pigmentacja brwi, która jest bardzo zbliżona do naturalnego kształtu i koloru. Niewielka zmiana – tylko uzupełnienie lub skorygowanie kształtu brwi stworzy niesamowitą ramę Twojej twarzy, która potrafi odmłodzić i nadać charakteru Twojemu wyglądowi.
Naturalnie nieidealne
Ideą makijażu permanentnego jest subtelne podkreślenie natury. Ale czy natura jest idealna i symetryczna? Otóż nie. Niejednokrotnie wykonując rysunek wstępny okazuje się, że wyglądamy niekorzystnie, gdy nasze brwi są perfekcyjnie idealne. Połowy ciała nie są symetryczne: uszy różnią się kształtem, oczy są osadzone w inny sposób, mimika unosi jedną brew zdecydowanie wyżej niż drugą. Brwi to siostry, ale nie bliźniaczki. Linergistka wszystkie te aspekty bierze pod uwagę proponując kształt.
Wiele pań narzeka na zbyt małą liczbę włosków na końcu brwi. To zupełnie normalne – końce brwi najczęściej są mniej ukrwione w związku z tym nie otrzymują składników odżywczych, więc nie są mocne i gęste jak w nasadach. Regulowanie brwi w wąski kształt to błędy młodości. Włoski nie odrastają lub są znacznie przerzedzone. Zbyt jasna czerwień wargowa, nierównomierny kontur, ubytki w czerwieni wargowej po opryszczce. Z tymi i wieloma innymi mankamentami można poradzić sobie wykonując makijaż permanentny, który będzie naturalnym podkreśleniem urody.
Jak przygotować się do zabiegu?
Zastanów się jakiego efektu oczekujesz. To kluczowe pytanie zadawane przed zabiegiem. Spisz wszystkie leki i suplementy, które bierzesz. Bezpośrednio przed zabiegiem nie łykaj na zapas leków przeciwbólowych – zakłócą proces stabili¬zacji pigmentu. Zabieg jest komfortowy, a w razie potrzeby nakładane jest znieczulenie. Przed zabie-giem nie opalaj skóry przez minimum 30 dni. Generalnie nie polecamy opalania się – promienio¬wanie UV niszczy skórę. Pamiętasz o tym? Odpo¬wiednio zaplanuj zabiegi z użyciem botoxu, wypeł¬niaczy, laserów (frakcyjny), nici i kwasów. Najlepiej wykonaj je najpóźniej miesiąc przed przystąpie¬niem do makijażu permanentnego.
Wykonanie dobrego makijażu permanentnego to nie łatwa sprawa. Fach w ręku szlifuje się latami. Na każdym kolejnym szkoleniu poszerza się wachlarz narzędzi, technik i doświadczenia. Równie ważne są także dobry smak, wyczucie i zmysł artystyczny. Nie sposób pominąć także wiedzy o barwnikach, ich zachowaniu w skórze na przestrzeni miesięcy i lat, a jak wiadomo – każdy organizm jest inny. Na szczęście dla Ciebie, gdy trafiasz do doświadczonej linergistki w Aspazji wiesz, że możesz jej zaufać. Przycho¬dzisz i krok po kroku zostajesz bezpiecznie i z opieką przeprowadzona przez cały proces z pomocą profesjonalisty.
Jak wygląda zabieg?
- Punkt 1 – najważniejszy. Rozmowa. To wykluczenie przeciw¬wskazań, poznanie preferencji, oczekiwań, rozpoznanie stanu i jakości skóry.
- Kolejnym krokiem jest przedstawienie rysunku wstępnego, czyli proponowanego kształtu, wybór pigmentu i metody pigmentacji.
- Pigmentacja zajmuje ok 40-50min, oczywiście sterylnym jednora¬zowym kartridżem z użyciem odpowiednich pigmentów. Planując wykonanie makijażu permanentnego należy uwzględnić proces gojenia. Kluczowe jest pierwsze 10-14 dni.
- 1-3 dzień to moment, gdy pigmentowana okolica jest zdecydo¬wanie wyraźniejsza niż będzie po wygojeniu. O szczegółach pielę¬gnacji pozabiegowej opowie kosmetolog przed zabiegiem. Jest ona kluczowa, dlatego warto stosować się do wszystkich wska¬zówek, aby uzyskać jak najlepsze wygojenie i finalne efekty zabiegu.
- W 3-4 dniu powstaje strupek, który niedługo zacznie pękać i odpadać w małych kawałkach. Nie można strupków drapać, ani zamalować kosmetykami kolorowymi. Często, gdy strupki odpadną (po około 7 dniach), Panie stresują się, że makijaż permanentny jest zbyt jasny. To zupełnie normalne. Pigment stabi¬lizuje się miesiąc i dopiero po tym czasie należy ocenić efekt pracy linergistki.
- 6 tygodni po pigmentacji podstawowej spotykamy się obowiąz¬kowo, aby sprawdzić stan skóry oraz przedyskutować efekty i wykonać dopigmentowanie. Proces gojenia jest taki sam jak za pierwszym razem.
- Reasumując – w trakcie gojenia się makijażu do momentu odpad¬nięcia strupków szczególnie dbaj o higienę tego miejsca. Unikaj basenu, sauny, jacuzzi, solarium, siłowni i intensywnych sportów, aby nie zabrudzić i nie narażać okolicy zabiegowej. Uważaj w trakcie kąpieli lub mycia włosów, aby nie zamoczyć strupków. Używaj zaleconego preparatu pielęgnacyjnego w częstotliwości, którą zaleciła linergistka.
Makijaż permanentny i co dalej?
To, że został wykonany makijaż permanentny nie zwalnia nas z obowiązku dbania o tę okolicę. Pamiętaj o regulacji brwi! Jeśli makijaż permanentny jest nieco ciemniejszy niż kolor naturalnych włosków raz na jakiś czas wykonaj delikatną hennę. Po wykonaniu codziennego makijażu usuń ze strefy pigmentowanej nadmiar podkładu i pudru. Szczególnie zwróć uwagę na brwi – cielisty kolor podkładu nałożony na pigment zmienia jego barwę i wygląda nieko¬rzystnie. Wykonujesz makijaż permanentny ust, aby wydobyć ich piękno, więc nie zamaluj ich podkładem.
Promieniowanie UV negatywnie wpływa na pigmentacje, stosuj zatem na co dzień ochronne filtry SPF.
Jak długo utrzyma się makijaż permanentny?
Tak naprawdę zależy to od wielu czynników: rodzaju skóry, techniki pigmentacji, pielęgnacji domowej, ekspozycji na UV. Nowoczesne techniki są subtelne i delikatne, w związku z tym zalecana jest kontrola co 12-18mc.
A co jeśli jesteś blondynką?
Jesteś blondynką, która marzy o pełnym kształcie brwi, ale obawiasz się przerysowanego efektu? Nic bardziej mylnego. Szeroka gama kolorystyczna pozwala na wykonanie naturalnie wyglądającego makijażu nawet dla najjaśniejszych blondynek.
Każda z naszych pacjentek, która zdecydowała się na wykonaniu tego zabiegu podkreśla, że nie wyobraża sobie już życia bez makijażu permanentnego. Każdego poranka ma dla siebie więcej czasu w spokoju rozpoczynając dzień.
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.