Jak rozpoznać typ skóry naczyniowej i reaktywnej?
Typ skóry uwarunkowany jest w dużej mierze genetycznie i nie masz wpływu na to jaką skórę odziedziczysz po przodkach. Możesz tylko dobrze rozpoznać jej typ i stosować pielęgnację dopasowaną do jej potrzeb.
Cera naczyniowa jest bardzo cienka, a naczynia krwionośne znajdują się tu o wiele płycej niż w przypadku cery normalnej. Skóra skłonna jest do zaczerwienień i rumienia, dlatego szybko reaguje na zmieniające się czynniki zewnętrzne, a w szczególności pogodowe, takie jak wiatr, mróz, słońce, wilgotność. Jednym z większych problemów osób ze skórą naczyniową są „pajączki”, czyli pękające naczynka, najczęściej w okolicach nosa i policzków.
Skóra reaktywna cechuje się wyjątkową wrażliwością oraz podatnością na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Negatywny wpływ na jej stan może mieć źle dobrana dieta, niewłaściwa pielęgnacja, a także niska lub wysoka temperatura oraz inne czynniki. Intensywna reakcja na bodźce świadczy o osłabionej funkcji ochronnej skóry, ze względu na wzmożoną aktywność zakończeń nerwowych. Stąd osoby o skórze reaktywnej często skarżą się na pieczenie, świąd, suchość czy łuszczenie. Objawy te znikają, po ustąpieniu stycznością z czynnikiem drażniącym, wówczas skóra zbliżona jest do cery normalnej.
Błędy popełniane w pielęgnacji
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że odpowiednia, dostosowana do typu skóry pielęgnacja, pozwala złagodzić objawy skóry wrażliwej czy reaktywnej. Jednak wiele osób nadal popełnia błędy podczas codziennej rutyny oraz profesjonalnych zabiegów. W pielęgnacji cery naczyniowej kluczowa jest ochrona przeciwsłoneczna, często pomijana przez osoby, którym podoba się opalenizna. Stosowanie kremów z filtrem obowiązkowe jest nie tylko latem, ale przez cały rok, ponieważ promienie UVA są niebezpieczne nawet w pochmurny dzień. Skóra naczyniowa lubi minimalizm, z czego nie wszyscy jej posiadacze zdają sobie sprawę i stosują nadmierne ilości kosmetyków. Zbyt duża ilość bogatych preparatów obciąża skórę i pogarsza jej stan. Lepiej postawić na dopasowane kosmetyki z wyższej półki, a stosować ich mniej. Unikaj także agresywnych zabiegów oczyszczających i mechanicznych peelingów oraz preparatów na bazie alkoholu, które mogą wysuszać i działać drażniąco na skórę. Kolejnym często popełnianym błędem jest używanie do oczyszczania gorącej wody. Skóry naczynkowe i reaktywne nie tolerują wysokich temperatur, zatem podczas mycia twarzy korzystaj z chłodnej wody i dodatkiem delikatnego mleczka, a osuszając nie pocieraj ręcznikiem tylko delikatnie dociskaj go do powierzchni skóry.
Odwiedź Instytut Aspazja i skorzystaj z dedykowanych zabiegów
W naszej Klinice stawiamy na kompleksową pielęgnację skóry, dlatego nie tylko dobierzemy odpowiednie dla Ciebie zabiegi, ale także doradzimy jak dbać o skórę na co dzień oraz polecimy indywidualnie dedykowane kosmetyki. U Pacjentek ze skórą naczyniową oraz reaktywną najczęściej wykonujemy łagodzące zabiegi pielęgnacyjne. Jedną z naszych topowych procedur dla osób ze skórą wrażliwą jest zabieg Dermalogica UltraCalming. To zabieg, którego celem jest ukojenie skóry reaktywnej lub naczyniowej.
Pacjentkom zmagającym się z rumieniem lub pękającymi naczynkami polecamy zabieg Cutera ExcelV+. Laser ten jest przełomem w leczeniu zmian naczyniowych. Często pozwala zamknąć popękane naczynka już w trakcie jednego zabiegu. Najnowszej technologii laser Cutera ExcelV+ dostępny w Instytucie Aspazja w Poznaniu posiada specjalny, kontaktowy system chłodzenia, który łagodzi skórę po każdym impulsie laserowym, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny, a uczucie komfortu ograniczone zostaje do minimum. Kolejną niezaprzeczalną zaletą urządzenia jest możliwość regulacji parametrów, tak by odpowiadały na indywidualne potrzeby skóry pacjentów.
Ciesz się piękną skórą na co dzień
Już po jednej wizycie w Instytucie Aspazja odczujesz różnicę w wyglądzie i postrzeganiu swojej skóry. Nasi specjaliści doradzą jaki zabieg będzie idealny dla Ciebie oraz przekażą wskazówki pielęgnacyjne, które będą najlepsze dla Twojej skóry. Odwiedź Instytut Aspazja i przekonaj się co możemy dla Ciebie zrobić.
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.