Często wystarczy chwila nieuwagi. Szczególnie, gdy do czynienia mamy z wrzątkiem lub otwartym ogniem. Czasem jednak blizny na naszym ciele pojawiają się na skutek działania osób trzecich. I choć geneza ich powstania może być istotna z punktu widzenia późniejszego leczenia, poparzenia są tego rodzaju uszkodzeniem skóry czy głębiej położonych tkanek, których nie powinniśmy lekceważyć. Im szybciej rozpoczniemy terapię, tym większa szansa na uzyskanie zadowalających efektów. Jest to przy tym o tyle istotne, że blizny, które powstały na skutek oblania wrzątkiem, pożaru czy chociażby niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu depilacji laserowej bądź z użyciem uszkodzonego sprzętu, często są naprawdę rozległe lub znajdują się w bardzo widocznych miejscach. W niektórych przypadkach mogą nawet utrudniać codzienne funkcjonowanie Pacjenta. Jak wyleczyć poparzenie? Czy jest to możliwe w 100%?
Bezpośrednio po wypadku
Jeśli Pacjent zgłasza się do nas w szybkim czasie (tu liczą się godziny) od przebytego wypadku jesteśmy w stanie wdrożyć od razu skuteczne leczenie dermatologiczne wspomagane zabiegami z zakresu medycyny estetycznej np. lampy TriWings Body wspomagającej prawidłowe gojenie się naruszonych struktur skóry. Takie działania mają sporą szansę na takie przygotowanie skóry do gojenia, aby ewentualne widoczne zmiany np. powstawanie blizn w znaczący sposób ograniczyć lub zupełnie do niego nie doprowadzić. Odpowiednie leczenie dermatologiczne wdrożone natychmiastowo jest więc najlepszym i najszybszym rozwiązaniem. To działanie prewencyjne nastawione na wyciszenie stanu zapalnego i dostarczenie skórze odpowiedniego środowiska do naturalnego, zdrowego gojenia. Co jednak, gdy Pacjent zgłasza się do nas w późniejszym czasie? Wtedy bardzo często zmiany na skórze zdążyły się już pojawić, może nawet utrwalić. Mowa tu o przebarwieniach, bliznach i nierównościach skóry. Wtedy wdrażamy inne procedury dermatologiczne i z zakresu medycyny estetycznej, aby skutecznie walczyć z problem powstałym po niezaopiekowanym oparzeniu skóry.
Czym charakteryzuje się blizna pourazowa?
Zanim skupimy się na tym, jak leczyć poparzenie po różnego rodzaju wypadkach, warto poświęcić nieco uwagi temu, czym w ogóle są tego typu blizny. Przede wszystkim należy podkreślić, że jest to tkanka łączna, której specyficzna struktura i wygląd kształtuje się w wyniku wydłużonego czasu gojenia skóry w długotrwałym stanie zapalnym. Proces osiągania ostatecznego kształtu oraz barwy blizny trwać może nawet do 6-12 miesięcy od momentu uszkodzenia tkanki. Blizny po oblaniu wrzątkiem czy innych podobnych wypadkach z udziałem ognia bądź lasera mają zazwyczaj twardą strukturę, sinoczerwone zabarwienie, które dopiero z czasem przybiera kolor zbliżony do reszty skóry. Niekiedy posiadaniu blizny pourazowej może towarzyszyć swędzenie, pieczenie, ciągniecie lub nawet realny ból, który jest skutkiem wciągnięcia nerwów do tkanek blizny bądź też wynika z nieprawidłowego ukrwienia tego miejsca. Leczenie poparzenia będzie wtedy nie tylko procedurą mającą na celu wyłącznie poprawę wyglądu skóry Pacjenta, lecz także poprawiającą jego codzienne funkcjonowanie.
Poparzenia - leczenie w gabinecie medycyny estetycznej
Pacjenci, którzy zgłaszają do naszego instytutu urody z tego typu problemem, bardzo często pytają, jak wyleczyć poparzenie, licząc często na szybkie i bardzo spektakularne efekty terapii. Wszystko zależy od tego jak świeże są to zmiany. Jeśli do poparzenia doszło niedawno, możemy skutecznie zabezpieczyć skórę przed powstawaniem utrwalonych zmian. Jeśli jednak poparzenie miało miejsce już jakiś czas temu wtedy działania będą niestety trudniejsze i rozłożone w czasie. Niestety ani współczesna medycyna konwencjonalna ani medycyna estetyczna, nie gwarantują możliwości 100% usunięcia powstałej blizny. Naszym celem jest przede wszystkim poprawa jej wyglądu i doprowadzenie do tego, by była mało widoczna bądź prawie niewidoczna. Zabiegi, które możemy zaproponować, mają za zadanie poprawić krążenie krwi w obrębie blizny, a także rozluźnić i uelastycznić tkanki. Poza tym wykorzystując dostępne obecnie terapie możemy prowadzić działania skutkujące pewnym zmniejszeniem wielkości blizny. W ramach konsultacji dermatologicznej mogą zostać zaproponowane także domowe preparaty lub leki takie jak np. specjalne plastry silikonowe czy też odpowiednie preparaty natłuszczające skórę i wzmacniające gojenie. W leczeniu poparzeń kluczowe jest jednak, by terapię rozpocząć jak najszybciej – najlepiej już bezpośrednio po wypadku. Stosując wtedy odpowiednio dobrane zabiegi i preparaty jest większa szansa na uniknięcie wystąpienia blizn i przebarwień.
Jak leczyć poparzenie? Zabiegi, które można zastosować
Tutaj podstawą będzie leczenie dermatologiczne. Odpowiednio przepisane leki i pielęgnacja pozwoli zabezpieczyć skórę. W przypadku wystąpienia przebarwień lub blizn lekarz może zaproponować np. zabiegi:
- AgeStop+ czyli głęboko przebudowująca skórę procedura do stymulacji nowej, zdrowej skóry
- Karboksyterapia o działaniu pobudzającym ukrwienie i zwiększająca odżywienie tkanek
- Laser Genesis stymulujący fibroblasty do produkcji nowego kolagenu i elastyny
- Icoone Laser czyli medyczny drenaż limfatyczny rozluźniający zrosty blizny
- Mezoterapia osoczem która dostarcza w uszkodzone miejsca skóry czynniki wzrostu do jej przebudowy
Od czego zacząć?
W pierwszej kolejności, jak najszybciej, warto zwrócić się do lekarza dermatologa i umówić się na konsultację w celu wdrożenia leczenia. Na spotkaniu lekarz zaproponuje proces leczenia, który będzie najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb skóry po wypadku.
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.
Naświetlanie lampami TriWings Body (fototerapia LED) w cenie.