Medycyna estetyczna to całe bogactwo zabiegów odmładzających i regenerujących, które pomagają walczyć ze skutkami starzenia się skóry i upływającym czasem. Dostępność zabiegów oraz ich różnorodność sprawiają, że łatwo się pogubić w tym, co oferuje rynek. Zanim podejmiesz decyzję, na jaki zabieg się zdecydować, umów się na konsultację do lekarza medycyny estetycznej, który doradzi, czego potrzebuje Twoja skóra i który zabieg zaowocuje najlepszymi efektami. Zapraszamy do przeczytania rozmowy z naszymi specjalistami lek. med. Zbigniewem Fabiszewskim (chirurgiem) i lek. med. Przemysławem Trzeciakiem (dermatologiem), którzy opowiedzą o zaletach terapii komórkami macierzystymi i osoczem bogatopłytkowym.
Redaktor: Zacznijmy może od pytania, czym właściwie są komórki macierzyste i osocze bogatopłytkowe oraz jak się je pozyskuje?
Lek. med. Zbigniew Fabiszewski: Komórki macierzyste to pierwotne, niedojrzałe komórki organizmu ludzkiego. Nie są wyspecjalizowane, dzięki czemu mogą się różnicować, dzielić i regenerować organizm. Stanowią początkowy etap rozwoju wszystkich komórek w organizmie. Najlepszym źródłem dorosłych komórek macierzystych ADSC (Adipose Derived Stem Cell) jest tkanka tłuszczowa. Pozyskiwane z tkanki komórki nadają się do terapii regeneracyjnych i leczniczych.
Lek. med. Przemysław Trzeciak: Natomiast osocze bogatopłytkowe (Plateled Rich Plasma) to preparat krwiopochodny, czyli koncentrat autologicznych płytek krwi ludzkiej oraz peptydów, czyli białkowych czynników wzrostu, które stymulują inne komórki do podziału oraz regeneracji biologicznej tkanek skóry. Osocze bogatopłytkowe pozyskuje się z krwi pacjenta, którą separuje się w specjalnej wirówce, oddzielającej czerwone krwinki (erytrocyty) od osocza PRP.
"Miejsca poddane zabiegowi podania komórek macierzystych ulegają intensywnej regeneracji, dzięki czemu następuje odmłodzenie, napięcie i ujędrnienie skóry oraz spłycenie zmarszczek."
R: Jaka jest różnica między komórkami macierzystymi a osoczem bogatopłytkowym?
PT: Celem terapii komórkami macierzystymi jest zmobilizowanie tkanki do samoodnowy uszkodzeń i stworzenia nowych komórek budujących skórę, natomiast leczenie osoczem bogatopłytkowym ma na celu przyspieszenie procesu gojenia, aktywację mikrokrążenia oraz pobudzanie komórek skóry do produkcji kolagenu. Podsumowując, zadaniem komórek macierzystych jest wytworzenie z nich tej samej tkanki, w którą zostają podane. Natomiast leczenie osoczem bogatopłytkowym może zastymulować namnażanie komórek macierzystych, ale przede wszystkim przyspiesza procesy naprawcze w tkance.
R: Jak zatem wygląda samo podanie preparatów, w jakich zabiegach się je stosuje oraz jakich efektów możemy się spodziewać?
ZF: Komórki macierzyste wykorzystuje się nie tylko w medycynie estetycznej, ale także w leczeniu urazów ortopedycznych oraz wielu innych dziedzinach medycyny. Skupmy się jednak na zabiegach odmładzających i regeneracyjnych. W Instytucie Aspazja wykonujemy między innymi zabieg z wykorzystaniem nowoczesnego urządzenia Celltibator. Procedura ta odbudowuje skórę oraz opóźnia procesy starzenia. Za pomocą iniekcji poddaje się komórki macierzyste w wybrany obszar, np. twarz, dekolt czy szyję. Miejsca poddane zabiegowi ulegają intensywnej regeneracji, dzięki czemu następuje odmłodzenie, napięcie i ujędrnienie skóry oraz spłycenie zmarszczek. Komórki macierzyste wraz z tłuszczem można użyć także jako wypełniacz, który podajemy np. w twarz, dłonie, biust czy pośladki. Odpowiednio wzbogacony tłuszcz ma jeszcze mocniejsze właściwości regeneracyjne, dzięki temu świetnie przyjmuje się w tkankach i na lata naturalnie wypełnia obszary poddane zabiegowi.
PT: Osocze bogatopłytkowe stosuje się natomiast w zabiegach mezoterapii czyli dostarczeniu składników pod skórę za pomocą klasycznej iniekcji lub w formie serum na skórę np. po zabiegu laserem CO2, termoliftingu Infini RF lub plazmy. Mezoterapia jest jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej ze względu na nieinwazyjność i skuteczność, a wykorzystanie osocza jeszcze bardziej zwiększa jego efektywność. Zabieg z użyciem osocza stosuje się w seriach (2-4 zabiegi), a pierwszych efektów możemy spodziewać się już po dwóch tygodniach. Pacjentki zauważają zagęszczenie i zwiększenie napięcia skóry, a także poprawę kolorytu. Po zakończeniu serii skóra jest zregenerowana oraz znacznie odmłodzona.
ZF: Obydwa produkty mają zatem właściwości regeneracyjne, odżywcze oraz stymulujące, mimo iż pozyskiwane są z różnych źródeł.
R: A co z włosami? Na jakie efekty może liczyć pacjent przy terapii skóry głowy?
ZF: Efekty po obu zabiegach – i komórkach macierzystych, i osoczu bogatopłytkowym – są bardzo dobre. Różnica jest taka, że przy komórkach macierzystych z tłuszczu wystarczy zazwyczaj 1 zabieg, aby po około pół roku zobaczyć rezultaty terapii w postaci zahamowania wypadania włosów, zagęszczenia oraz ich pogrubienia i polepszenia jakości. Natomiast przy osoczu bogatopłytkowym z krwi należy wykonać serię takich zabiegów. Zazwyczaj około 3, aby po kilku miesiącach cieszyć się wzmocnionymi, mniej podatnymi na wypadanie włosami, które stopniowo zaczynają odrastać. Należy pamiętać, że terapia komórkami macierzystymi ma większy potencjał regeneracyjny, a co za tym idzie spodziewać się po niej można lepszych efektów.
PT: W przypadku wypadania włosów pomocne są także terapie łączone. Dla przykładu, komórki macierzyste lub osocze bogatopłytkowe połączone z karboksyterapią i naświetlaniem LED TriWings Body. Wskazana jest też dobrana pielęgnacja domowa, a czasem włączenie leków, ze względu na to, iż najlepsze efekty terapii uzyskamy, gdy wyleczymy przyczynę wypadania włosów.
R: Czy zabiegi z użyciem osocza PRP i komórek macierzystych są bezpieczne?
PT: Oczywiście. Oba zabiegi cechuje minimalna inwazyjność. Ze względu na użycie naturalnych preparatów, pobieranych z własnego organizmu, są one bardzo kompatybilne i nie powodują reakcji alergicznych czy zapalnych. Zabieg wykonany przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej niesie za sobą znikome ryzyko powikłań. Jak w przypadku innych zabiegów polegających na iniekcji, mogą pojawić się przejściowe ślady po nakłuciach oraz drobne siniaczki, które jednak znikają zazwyczaj już następnego dnia.
R: Dla kogo polecane są zabiegi i czy istnieją jakieś przeciwwskazania?
PT: Do naszego gabinetu zgłaszają się pacjenci w każdym wieku i dla każdego staramy się dobrać najlepszy zabieg pasujący do faktycznej kondycji skóry. Z racji tego, że zarówno terapia osoczem, jak i komórkami macierzystymi są zabiegami naturalnymi i ekologicznymi, polecamy je osobom, dla których ten aspekt jest ważny, a zauważają u siebie oznaki starzenia. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym polecana jest zazwyczaj osobom po trzydziestym roku życia, które dostrzegają symptomy zwiotczenia skóry oraz drobne zmarszczki. Leczenie komórkami macierzystymi natomiast zalecamy pacjentom, u których zmiany są głębsze i bardziej widoczne. Co do przeciwwskazań, to nie ma ich wiele – zabiegów nie wykonujemy u osób chorujących na nowotwór, choroby krwi, przyjmujących leki wydłużające czas krwawienia (np. aspiryna) oraz sterydów, a także kobietom w ciąży oraz okresie laktacji.
ZADZWOŃ 618407488 I UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
R: Co wyróżnia oba zabiegi spośród innych metod stosowanych w medycynie estetycznej?
ZF: Oczywiście to, że jest to sposób regeneracji za pomocą preparatów, które pochodzą z nas samych. Czyli nie ma ingerencji chemicznych składników w skórę, działamy w pełni naturalnie i ekologicznie. Dodatkowo efekty zabiegów są nie tylko szybko, radykalnie widoczne, ale wraz z upływem czasu stopniowo kondycja skóry naturalnie poprawia się i ulega bioodnowie. Terapia osoczem oraz komórkami macierzystymi to rewelacyjna alternatywa dla osób poszukujących naturalnych produktów i optymalnych efektów. Zabiegi te polecane są również pacjentkom, które nie mogą stosować innych substancji ze względu na alergie i uczulenia.
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.