Co daje komora hiperbaryczna i jak działa? Jakie są najważniejsze efekty terapeutyczne leczenia tlenem? Wyjaśniamy!
Komora hiperbaryczna - zasada działania
Zanim wskażemy, jakie konkretnie efekty daje wizyta w komorze hiperbarycznej, przyjrzyjmy się jej działaniu. Kluczową kwestią jest ciśnienie panujące we wnętrzu komory. Jest ono bardzo wysokie, wynosi 1,5 ATA, podczas gdy w normalnych warunkach wartość ta równa się 1 ATA. Pod wpływem wysokiego ciśnienia w komorze dochodzi do zwiększenia zawartości tlenu – najważniejszego składnika powietrza. Podczas kuracji, która trwa od 60 do 90 minut, Pacjent oddycha w około 93-95% czystym tlenem, podczas gdy w normalnych warunkach wartość ta wynosi zaledwie około 21%. W efekcie dochodzi do wzrostu zawartości tlenu we krwi i osoczu, a co za tym idzie – we wszystkich komórkach ciała. Komora hiperbaryczna wykorzystuje więc leczenie tlenem, mające bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu – w jego efekcie komórki zostają aktywowane i stymulowane do rozwoju i regeneracji.
Efekty terapii w komorze hiperbarycznej
Natlenienie komórek, do którego dochodzi podczas wizyty w komorze hiperbarycznej, bardzo pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu – przyspiesza metabolizm i regenerację komórek. Efekty leczenia tlenem podzielić można na trzy zasadnicze kategorie, uzależnione od stanu zdrowia Pacjenta:
• Samodzielna terapia hiperbarycznej, niewymagająca wsparcia innych metod leczenia.
• Komora hiperbaryczna jako element wspomagający inne terapie (farmakologiczne, zabiegowe) i przyspieszający leczenie.
• Terapia tlenem może być także niewystarczająca do leczenia danego schorzenia, ale pomoże powstrzymać jego intensywny rozwój.
W pierwszym przypadku terapia stosowana może być samodzielnie. Sprężanie w komorze hiperbarycznej doskonale wpływa w tym kontekście na stan skóry, stymuluje gojenie się ran, ustępowanie stanów zapalnych oraz pomaga w terapii martwicy skóry. Wpływa na to lepsze unaczynienie, powstawanie nowych połączeń do transportu krwi. Doskonałe efekty leczenia daje także w przypadku kontuzji, znacznie przyspieszając powrót do pełnej sprawności.
Świetne efekty terapii tlenem odnotowuje się także w sytuacjach, w których łączona jest ona z leczeniem farmakologicznym lub innymi zabiegami. Komora hiperbaryczna może wspomóc leczenie otyłości, zakażeń wirusowych, bakteryjnych, drożdżakowych, pasożytniczych czy grzybiczych. Sprawdza się także jako skuteczne uzupełnienie leczenia chorób układu kostnego, układu krążenia czy w przypadku zapalenia kości i stawów.
Istnieją choroby, których komora hiperbaryczna nie jest w stanie zatrzymać, ale może pozytywnie wpłynąć na komfort życia. Często spotykane efekty terapeutyczne to także poprawa wydolności, wzrost energii oraz ogólne polepszenie samopoczucia – nawet w przypadku przewlekłych chorób. W tym kontekście stosowana jest w terapii chorób układu nerwowego, odpornościowego, niedotlenienia organizmu czy nadwrażliwości środowiskowej. Komora hiperbaryczna nie cofnie rozwoju tych chorób, ale pozwoli doraźnie podnieść komfort codziennego funkcjonowania.
Komora hiperbaryczna w Instytucie Aspazja
Efekty terapii tlenem potwierdzają zarówno osoby dbające o zdrowie, kondycję i witalność, uczęszczając na wizyty w komorze hiperbarycznej, jak i osoby zmagające się z różnorodnymi dolegliwościami.
W Instytucie Aspazja do dyspozycji naszych Pacjentów mamy jednoosobową komorę hiperbaryczną w kształcie przeszklonej tuby, na której dnie znajduje się przestronny materac oraz wieloosobową komorę, do której wchodzi się, jak do pokoju. W przypadku tej pierwszej Pacjent kładzie się i zabieg spędza na leżąco. Komora hiperbaryczna dla wielu osób natomiast wyposażona jest w cztery fotele – lecznicy seans spędza się na siedząco.
Zachęcamy do kontaktu z Instytutem Aspazja w celu umówienia wizyty w komorze hiperbarycznej i samodzielnego przekonania się o prozdrowotnym działaniu tlenu.
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.