Sport to nie tylko aktywność służąca poprawie kondycji fizycznej oraz psychicznej, ale często także życiowa pasja. Bez wątpienia ćwiczenia sprzyjają zdrowiu i pozytywnie wpływają na samopoczucie zarówno w trakcie treningu, jak i tuż po nim, a dodatkowo przynoszą pozytywne rezultaty w perspektywie długoterminowej. W obliczu tych wszystkich zalet wynikających z uprawiania sportu nie wolno zapominać o tym, że wysiłek mu towarzyszący mimo wszystko obciąża organizm, jest stresorem. Zwłaszcza jeśli chodzi o osoby zajmujące się nim regularnie lub wyczynowo, np. maratończyków czy olimpijczyków; choć także tych intensywnie korzystających z siłowni czy zajęć crossfit. W szybszej regeneracji zmęczonego organizmu pomocna może okazać się komora hiperbaryczna.
Komora hiperbaryczna – czym jest?
Komora hiperbaryczna to innowacyjne i nowoczesne urządzenie, zarówno pod względem designu, jak i sposobu działania. Jest to komora o wysokiej szczelności, która wyglądem przypomina metalową, częściowo przezroczystą kapsułę. Występuje zarówno w wersji jedno-, jak i kilkuosobowej. Wykorzystuje się ją do przeprowadzania terapii tlenem hiperbarycznym (HBOT – Hyperbaric Oxygen Treatment). Jest to dawka niemal stuprocentowo czystego tlenu, który stanowi kluczowy składnik powietrza, niezbędny do utrzymania homeostazy, pracy i regeneracji organizmu. Komora hiperbaryczna stwarza możliwość aplikowania go przez specjalistę pod zwiększonym do 1,5 ATA ciśnieniem atmosferycznym. Umożliwia to dostarczenie wszystkim komórkom ciała znacznie większej, niż na co dzień, dawki tlenu.
Tlenoterapia przy zwiększonym ciśnieniu wpływa bezpośrednio na zwiększoną rozpuszczalność tlenu we krwi i innych płynach ustrojowych, np. osoczu. Stwarza to okazję do dotlenienia organizmu, niemożliwego do osiągnięcia w naturalnym otoczeniu człowieka. Jest to możliwe, bowiem podczas zabiegu z wykorzystaniem komory hiperbarycznej niejako zniwelowane zostają fizjologiczne bariery organizmu, uniemożliwiające w tradycyjnych okolicznościach tak wysoce efektywne przenikanie tlenu do organizmu. Wszystkie te właściwości zabiegu przekładają się na poprawę funkcjonowania całego ciała, dlatego zabieg ten znajduje szerokie zastosowania w sporcie.
Komora hiperbaryczna w sporcie – efekty
Choć tlenoterapia dedykowana szerokiej grupie pacjentów, od starszych osób, przez osoby po zakażeniach i przejściu chorób, po osoby z trudno gojącymi się ranami, to także pomocna okazuje się przy terapii osób związanych na co dzień z aktywnością sportową. Duży wysiłek, na który narażony jest organizm podczas treningu stwarza konieczność odpowiedniej troski zarówno o ciało, jak i kondycję psychiczną sportowca. Zabiegi z wykorzystaniem komory hiperbarycznej mogą przyspieszać regenerację, a tym samym odpowiadać za odczuwanie znacznie mniejszego zmęczenia fizycznego oraz psychicznego. Ponadto są w stanie zwiększyć wydolność organizmu nawet do 110%. Tlenoterapia może przyspieszyć gojenie ran oraz rekonwalescencję po urazach. Zabiegi z wykorzystaniem komory hiperbarycznej są chętnie wybierane przez osoby, którym zależy na niwelowaniu stanów zapalnych oraz zakwasów, łagodzeniu odczuwanych bólów, wspomaganiu redukcji obrzęków, a także wzmocnieniu kości. Są więc przez nie traktowane jako swoista prewencja różnorodnych kontuzji. Największe kluby sportowe włączają regularną hiperbarię tlenową jako element całego planu treningowego światowej klasy zawodowców.
Jak widać, uprawianie sportu nie powinno ograniczać się jedynie do intensywnych ćwiczeń. Możliwość zwiększenia efektywności treningów, a także ich częstotliwości i czasu trwania, przy jednoczesnym wzroście komfortu ćwiczeń oraz mniejszej liczbie kontuzji i urazów to z pewnością powody, dla których sportowcy powinni rozważyć holistyczną troskę o swój organizm.
Komora hiperbaryczna – zastosowania w sporcie
Korzystanie z zabiegów komory hiperbarycznej jest nieodłącznym elementem funkcjonowania światowej klasy sportowców. Nie jest traktowana jako aktywność dodatkowa, ale regularnie włączana w harmonogram ćwiczeń, w którym znajduje się również praca z fizjoterapeutą oraz odnowa biologiczna. Obecnie wielu pacjentów Instytutu Aspazja, uprawiających sport, korzysta z tego typu zabiegów.
Komora hiperbaryczna jest rozwiązaniem wychodzącym naprzeciw osobom uprawiającym aktywnie oraz wyczynowo sport, którym zależy na tym, aby efekty ich intensywnych treningów miały dobroczynny wpływ zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Zabiegi oparte o hiperbarię tlenową wzmacniają wszystkie wspomagające regenerację procesy zachodzące w organizmie, jednocześnie nie dopuszczając do postępowania tych negatywnych, osłabiających ogólną kondycję sportowca.
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.