Koniec lata to czas, w którym zazwyczaj zaczyna się myśleć o zabiegach laserowych – depilacja, zamykanie naczyń, odmładzanie czy ujędrnianie skóry powiek z plazmą. Realizowane są one zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn i wymagają odpowiedniego przygotowania, a także konsultacji ze specjalistą – kosmetologiem lub lekarzem - która pozwoli ocenić czy dana osoba może poddać się takiemu zabiegowi.
Słowo wstępu o laserach
Warto na samym początku zaznaczyć, że każdy zabieg laserowy jest inny. Istnieją laserowe zabiegi całoroczne, które są delikatne dla naskórka i nie powodują fotouczulenia. Większość jednak nie jest wskazana w okresie letnim, czyli mniej więcej od maja do sierpnia. Wszystko jednak zależy także od obszaru poddawanego zabiegowi, bo np. zabieg depilacji, zamykania naczynek czy odmładzania można wykonać właściwie na całej powierzchni skóry.
Drugim ważnym zagadnieniem jest specjalista wykonujący zabieg. W większości sytuacji powinien być to lekarz dermatolog, który będzie miał największą wiedzę medyczną o skórze i jej potrzebach, jednak w przypadku zabiegu trwałej depilacji laserowej zabieg ten jest wykonywany przez kosmetologów.
Zabieg laserowy – na czym polega?
Wykonywany jest w gabinetach medycyny estetycznej. Jego zastosowanie ma na celu usunięcia nadmiernego owłosienia, blizn, przebarwień, ale także może być pomocny dla pacjentów, którzy chcą odmłodzić i ujędrnić zwiotczałą skórę.
Lasery to urządzenia wielofunkcyjne, które w zależności od modelu wykorzystywane są przy różnego typu zabiegach. Korzystanie z nich jest bezpieczne, należy jednak pamiętać, że cały proces powinien wykonywać specjalista z odpowiednim doświadczeniem. Jeśli panujesz wykonanie zabiegu laserowego musisz się do niego odpowiednio przygotować. Tylko spełniając ściśle określone warunki pacjenci mogą poddać się depilacji, odmładzaniu, zamykaniu naczyń czy ujędrnianiu skóry powiek z plazmą.
Dostępne rozwiązania laserowe:
- AgeStop+ – silne odmładzanie, redukcja blizn i widoczności porów, poprawa niedoskonałości skry, wyrównanie i wygładzenie powierzchni skóry
- Cutera Excel V+ – zamykanie naczyń, redukcja rumienia
- Genesis – bezbolesne odmładzanie bez gojenia
- Plazma – ujędrnianie i odmładzanie skóry powiek i okolicy oka (to nie laser, ale zasady przed i po dla pacjenta są bardzo podobne)
- Vectus & Cynosure – trwała depilacja laserowa
Jak przygotować się do zabiegu laserowego?
Przede wszystkim należy pamiętać, żeby odpowiednio zadbać o swoją skórę na około 4-8 tygodnie przed zabiegiem. Skóra nie może być podrażniona, nie mogą znajdować się na niej żadne wypryski, aktywne alergie czy trądzik, oparzenia ani inne tego typu zmiany. Pacjenci planujący zabieg laserowy muszą pomyśleć o nim z wyprzedzeniem, ponieważ skóra nie może być opalona. Dlatego też, jeśli planujesz wizytę w październiku, już od sierpnia powinnaś unikać słońca, a także stosować kremy z odpowiednim filtrem UV – na obszarze, którego nie można uchronić przed działaniem promieniowania.
Słońce wysusza, a także podrażnia naskórek, przez co staje się on bardzo wrażliwy. Jeśli planujesz wakacje w ciepłych krajach, pamiętaj, aby termin wylotu zaplanować na około dwa miesiące po zabiegu laserowym, ponieważ poddana wcześniej jego działaniu skóra jest fotouczolona. Brak opalenizny u pacjentów to podstawa, głównie dlatego, że laser działa zazwyczaj w dużej mierze na barwnik. Oznacza to, że im bledsza jest skóra, tym proces ten jest bezpieczniejszy i bardziej skuteczny. Jedynym zabiegiem, który wykonywany jest przez cały rok jest Genesis, chociaż warunkiem koniecznym do jego przeprowadzenia również jest brak świeżej opalenizny.
Co jeszcze musisz zrobić przed zabiegiem?
Miesiąc przed należy przestać przyjmować leki światłouczulające, antybiotyki, retinoidy oraz sterydy. Nie wolno również pić herbat ziołowych zawierających dziurawiec, nagietek lub rumianek. Osoby decydujące się na zamykanie naczyń na nogach, w przypadku rozległych zmian, mogą zostać dodatkowo poproszone o zaświadczenie lekarskie dotyczące braku przeciwwskazań.
Pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe muszą przestać zażywać je na tydzień przed. W przeddzień zabiegu nie należy również stosować kremów i innych substancji nawilżających oraz antyprespirantów na wybranym do zabiegu obszarze ciała. Zabronione jest także spożywanie alkoholu przez dwie doby zarówno przed laserem, jak i po.
O czym musisz pamiętać po? – Najważniejsze informacje
Przede wszystkim o tym, aby unikać słońca i zakrywać fotouczulony obszary skóry, warto również stosować kremy z filtrem UV. Pacjentom nie wolno używać peelingów oraz innych produktów złuszczających i aktywnych. Podrażniony obszar najlepiej pielęgnować przy pomocy kosmetyków o działaniu łagodzącym, które nawilżą i odżywią skórę. Zabronione jest również korzystanie z sauny, basenu i jacuzzi przez tydzień po zabiegu. Wszystkie niezbędne informacje oraz wytyczne dotyczące tego, czego należy unikać, pacjent powinien otrzymać od specjalisty przed wyjściem z gabinetu, gdyż w zależności od lasera wskazania przed i po zabiegu będą delikatnie inne.
Laser – przeciwwskazania
Pamiętaj o tym, że musisz upewnić się czy nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań co do zastosowania lasera na Twojej skórze. W tym celu zgłoś się na konsultacje, podczas której specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad, odpowie na pytania i wyda decyzję. Wykonanie zabiegu nie jest możliwe u osób chorujących na nowotwory, cierpiących na choroby tkanki łącznej, cukrzycę, będących w ciąży, mających stany zapalne skóry lub świeżą opaleniznę. Spokojnie, w Instytucie Aspazja przez cały proces przeprowadzi Cię jednak doświadczony specjalista, który na pierwszym miejscu stawia Twój komfort i bezpieczeństwo.
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.