Okazuje się, że kompleksy z powodu piersi mogą mieć nie tylko Panie, ale również Panowie, których dotknęła choroba zwana ginekomastią. Co to za schorzenie, co je wywołuje, czy istnieją jakieś zabiegi lecznicze? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Ginekomastia – wstydliwa przypadłość
Ginekomastia to dolegliwość dotykająca sporej grupy mężczyzn w różnym wieku, zarówno tych w okresie dojrzewania, jak i dorosłych. Objawia się przerostem gruczołów piersiowych – w zależności od konkretnego przypadku jednego lub dwóch. Wśród przyczyn ginekomastii można wyróżnić:
- Nieprawidłową gospodarkę hormonalną – czynnik fizjologiczny wywołujący przerost gruczołów sutkowych na skutek zwiększonej syntezy żeńskiego hormonu zwanego estriadol. Przypadłość o takim podłożu zazwyczaj ujawnia się w okresie dojrzewania i często samoczynnie znika po upływie kilku miesięcy.
- Choroby – przerost piersi o etiologii patologicznej może być spowodowany m.in. marskością wątroby, nadczynnością tarczycy, przewlekłą niewydolnością nerek, guzem nadnercza, nowotworem jądra.
- Zażywanie niektórych leków – do środków wywołujących rozrost tkanek w obrębie klatki piersiowej zalicza się np. glikozydy i werapamil stosowane w leczeniu chorób serca, spironolakton zalecany przy schorzeniach nerek, omeprazol używany do łagodzenia dolegliwości żołądka czy środki przeciwgrzybiczne. Również zażywanie anabolików może się przyczynić do ginekomastii.
W tym momencie trzeba wspomnieć, że należy rozróżniać gienkomastię prawdziwą, która wywoływana jest przez czynniki fizjologiczne i patologiczne, od pseudoginekomastii, czyli lipomastii (zwanej też steatomastią), będącej po prostu przerostem tkanki tłuszczowej, a także hiperprolaktynemii oraz raka sutka.
Ginekomastia – leczenie zależy od przyczyn
Jeśli chodzi o leczenie przerostu gruczołów sutkowych, to metoda terapii dobierana jest w zależności od tego, jakie czynniki wywołały chorobę. Dlatego przed podjęciem decyzji o jakimkolwiek zabiegu należy wykonać szczegółowe testy. Na samym początku lekarz przeprowadza wywiad, w trakcie którego zbiera informacje o stanie zdrowia Pacjenta, zdiagnozowanych schorzeniach oraz przyjmowanych lekach. W czasie wizyty przeprowadzone zostanie również badanie fizykalne. By utwierdzić się w diagnozie, lekarz zleci wykonanie USG. Konieczne okaże się również przeprowadzenie badań laboratoryjnych określających stężenie hormonów, keratyniny, mocznika oraz prób wątrobowych. Czasem przed podjęciem decyzji o konkretnym leczeniu i skierowaniu na zabieg lekarz może zlecić biopsję sutków.
Leczenie – zabieg chirurgiczny, dieta czy farmakologia?
Leczenie ginekomastii, jak już wspomnieliśmy, zależy od przyczyn choroby:
- gdy wywołują ją leki, należy je, po wcześniejszej kosnultacji z lekarzem i jego akceptacji, odstawić;
- jeśli przerost gruczołów sutkowych jest skutkiem określonych schorzeń, trzeba wdrożyć odpowiednie leczenie
- w przypadku lipomastii zaleca się redukcję masy ciała lub zabieg liposukcji.
W momencie, kiedy Pacjent boryka się z nasilonymi objawami, ginekomastia ma nieznane podłoże lub inne możliwe przyczyny powiększenia piersi zostały wyeliminowane, lekarz może zdecydować o konieczności przeprowadzenie leczenia chirurgicznego. W trakcie takiego zabiegu wycina się nadmiar tkanek, czasem również z niewielkim fragmentem skóry. Niekiedy wystarczy zastosować wyłącznie liposukcję, czasem, by uzyskać zadowalający efekt stosuje się obie metody leczenia. Zabiegi wykonuje się w znieczuleniu lokalnym.
Rzekoma ginekomastia – zabieg liposukcji
U Pacentów z lipomastią (czyli wspomnianą wyżej ginekomastią rzekomą nie wywoływaną przez choroby ogólnoustrojowe, stosowane leki czy zaburzenia endokrynologiczne) świetne rezultaty przynosi zastosowanie zabiegu liposukcji laserowej. Jest to zabieg z zakresu chirurgii estetycznej polegający na odessaniu nadmiaru zgromadzonego w tkankach tłuszczu, a przez to przywrócenie oczekiwanego kształtu klatki piersiowej u mężczyzny. W trakcie przeprowadzania liposukcji przez niewielkie nacięcie doświadczony lekarz chirurg wprowadza kaniulę z włóknem laserowym. Pod wpływem fal o długości 1470nm komórki tłuszczowe ulegają rozbiciu i zmieniają się w płynną emulsję, którą lekarz w szybki sposób może odessać i usunąć z organizmu. W czasie zabiegu można odessać max. do 1 kg tłuszczu.
Czy warto?
Efekty w przypadku pseudoginekomastii są spektakularne, a przy tym osiągane są szybko i bezpiecznie. Nadmiar tkanki tłuszczowej zostaje usunięty na dobre, a problem zdrowotny i estetyczny rozwiązany. Jeden zabieg dzieli Cię od większej pewności siebie na plaży czy basenie.
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.