Czego się wystrzegać? Co na stałe włączyć do menu? Czy sekret młodości tkwi w jedzeniu i sposobie jego spożywania?
Zacznijmy od początku
Skóra człowieka jest narażona na wiele bodźców m.in. substancje drażniące i detergenty, promienie UV, wiatr i klimatyzację, zanieczyszczenia powietrza itd., dlatego ulega ciągłym zmianom. Mimo, że jest stosunkowo cienka, to w pełni zdrowa zapewnia prawidłową ochronę przed środowiskiem zewnętrznym. Należy jednak pamiętać, że wszelkie zaburzenia w organizmie i choroby rzutują na jakość skóry. Co możesz zrobić? Z pewnością możesz wspomóc skórę odpowiednio odżywiając się.
Lukrecjusz powiedział „Jesteś tym, co jesz!”. Każdy dietetyk i lekarz zgodzi się ze mną – sposób w jaki się odżywiamy wpływa na nasze ciało, skórę, włosy i paznokcie. Dostarczając odpowiednie składniki pokarmowe do naszego organizmu możemy aktywnie przeciwdziałać problemom zarówno w jego wnętrzu, jak i w tkance ochraniającej go, czyli skórze.
Woda życia doda!
O tym, że należy pić wodę słyszał każdy, ale czy wiesz ile jej pić? W jakich odstępach czasu? Jakie dokładnie daje korzyści? Ciało ludzkie składa się w 60% z wody. Znaczna część, aż 20% wody całego ciała znajduje się w skórze. Nietrudno więc domyślić się, że jakość skóry w dużej mierze zależy od ilości wypijanej wody. Odpowiednie nawodnienie organizmu poprawia przepływ krwi w naczyniach kapilarnych skóry, w związku z czym skóra jest napięta i elastyczna. Istotne jest nawilżanie skóry nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz. Dzięki systematycznemu piciu wody nie tylko skóra będzie napięta, ale zmniejszy się także cellulit, toksyny zostaną usunięte z organizmu, a włosy przestaną być matowe i łamliwe. Korzyści mówią same za siebie! Jest to najprostszy i najtańszy środek odejmujący lata.
Ile pić wody?
30 mililitrów na każdy kilogram masy ciała. Osoba ważąca około 60kg powinna wypijać 1,8l wody. Można przyjąć, że na 30 kg przypada 1l wody. Ilości te oczywiście uzależnione są od aktywności fizycznej, stanu zdrowia, płci i wieku. Wodę powinniśmy pić małymi łykami przez cały dzień. Zdecydowanie odradzamy wypijanie 2l wody wieczorem po całym dniu bez niej. Efektywniej i zdrowiej jest zaopatrzyć się w małą butelkę lub bidon i regularnie spożywać wodę.
Antyoksydanty niewidzialna tarcza
Moc antyoksydantów jest zbawienna dla naszego organizmu. To one „wymiatają” wolne rodniki, które odpowiadają między innymi za starzenie się skóry. Skala ORAC określa w jakich produktach jest najwięcej antyoksydantów. Codziennie powinniśmy dostarczyć do organizmu 6000 ORAC. To odpowiednia dawka, która pozwala na realną walkę z wolnymi rodnikami.
Produkt | Mikromol/100g |
Goździki mielone | 314446 |
Cynamon mielony | 312400 |
Oregano suszone | 200129 |
Kurkuma mielona | 159277 |
Jagody acai | 102700 |
Kakao w proszku niesłodzone |
80933 |
Kminek | 76800 |
Pietruszka suszona | 74349 |
Jak widać, największe stężenie antyoksydantów posiadają przyprawy. Warto wymienić sól kuchenną na zioła i przyprawy zawarte w tabeli. W ten sposób dostarczymy do organizmu antyoksydantów oraz zredukujemy negatywne działanie soli.
Wśród najsilniejszych antyoksydantów można wyróżnić:
- Glutation zawarty w awokado, truskawkach, szparagach, kapuście, brokułach, czosnku, kurkumie.
- Koenzym Q10 zawarty w kiełkach pszenicy, roślinach strączkowych, orzechach ziemnych, brokułach, szpinaku, tranie.
- Karotenoidy zawarte w marchwi, szpinaku, dyni, pomidorze, papryce, pomarańczy.
- Flawonoidy zawarte w kapuście, brokułach, cebuli, rzodkiewce.
Postaw na kolagen!
Dobroczynne właściwości witaminy C zna każdy z nas. Jest potężnym antyoksydantem. Niska zawartość witaminy C w organizmie powoduje zahamowanie produkcji kolagenu. Wiele badań naukowych dowodzi, że odpowiednia ilość witaminy C dostarczona do organizmu powoduje zwiększenie syntezy kolagenu kilkukrotnie. Warto uzupełnić dietę o likopen, który jest prekursorem produkcji kolagenu. Znajdziemy go w pomidorach, arbuzie, papryce i szparagach.
Krzem jest pierwiastkiem, który odpowiada za odpowiednią budowę włókien kolagenowych i elastyny. Gdzie znajdziesz krzem? Pij napary ze skrzypu polnego lub pokrzywy. W pokarmie krzem znajdziesz w otrębach, rzodkiewce i ogórkach.
Przed promieniowaniem UV włókna kolagenu ochronią antocyjany. Są to naturalne barwniki czerwone, niebieskie, fioletowe występujące w warzywach i owocach. Siarka jest minerałem potrzebnym do produkcji kolagenu. Wbrew pozorom wiele osób cierpi na jej niedobór ze względu na obróbkę termiczną. Siarkę znajdziemy w jajach, mięsie, czosnku, kapuście, szparagach i pomidorach.
Tłuszcze w walce ze zmarszczkami
Nawilżona skóra promienieje blaskiem. Wbrew pozorom w jej nawilżeniu w dużej mierze pomagają tłuszcze. Są to NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – głównie kwas linolowy. Kwasy tłuszczowe muszą być dostarczone z pożywieniem i wnoszą wiele dobrego w funkcjonowanie całego organizmu.
Za nawilżenie skóry odpowiedzialne są lipidy i keranocyty. Tworzą one niewidzialny mur utrzymujący nawilżenie. Lipidy są „zaprawą murarską” między cegiełkami – keratocytami. Kwas linolowy wchodzi w skład lipidów, dlatego jest tak ważny w nawilżeniu skóry. Niedobór NNKT w diecie nastolatków prowadzi do zmian trądzikowych i powstawania zaskórników. Cennym źródłem NNKT są oleje: rzepakowy, kukurydziany, lniany, mięso i ryby.
Co z tym słońcem?
Wiele dziś mówi się o fotostarzeniu, czyli negatywnym wpływie promieni słonecznych na skórę. Przy redukowaniu negatywnych skutków UV pomocny jest kwas omega-3. Eliminuje stan zapalny, łagodzi podrażnienia i aktywizuje procesy naprawcze. Dodaj do posiłków pestki dyni, orzechy, migdały czy olej lniany, a zadbasz o odpowiednią ilość omega-3 w Twoim organizmie.
Gotowe, kupne, przetworzone
Z pewnością urody nie dodadzą nam produkty wysoko przetworzone – gotowe sosy, kostki rosołowe i fast food’y. Zawarte w tych produktach konserwanty, emulgatory, utwardzone tłuszcze, barwniki, spulchniacze i aromaty dodają nam lat. Poza tym dostarczając taki produkt do organizmu nie wnosimy nic dobrego, gdyż produkty te są ubogie w witaminy, błonnik i dobre tłuszcze.
Sztuczne składniki chemiczne dodawane do żywności sprzyjają powstawaniu wolnych rodników. Wolne rodniki są ogromnym zagrożeniem dla naszej skóry. Niszczą lipidy skóry, uszkadzają naturalną barierę skóry sprawiając, że staje się przesuszona, matowa i podatna na uszkodzenia. Wolne rodniki niszczą struktury kolagenu i elastyny, co powoduje powstawanie zmarszczek głębokich.
Słodka trucizna
Szalenie trudno jest w dzisiejszym „słodkim” świecie wystrzegać się wszędobylskich cukrów, słodzików, syropów fruktozowych i glukozowo-fruktozowych. Większość z nas zwiększoną ilość cukru wiąże z otyłością i pogorszeniem stanu zębów. Niestety dieta bogata w cukry proste wpływa niekorzystnie także na skórę. Związane jest to z procesem glikacji, w którym dochodzi do trwałego uszkodzenia włókien kolagenu i elastyny. Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Holandii przeprowadzili ciekawe badanie. Przebadano poziom cukru u 600 kobiet i mężczyzn. Następnie na podstawie zdjęć komisja oceniała wiek osób objętych badaniem. Zależność była prosta. Im wyższy poziom cukru we krwi, tym na więcej lat wyglądała dana osoba. Unikaj zatem jedzenia słodkich ciast, ciasteczek, kremów i biszkoptów w imię napiętej skóry!
Nawilżona skóra znacznie opóźnia proces starzenia, zapewnia jędrność i brak zmarszczek. Oprócz profesjonalnej, indywidualnej opieki kosmetologa i odpowiedniego doboru kosmetyków warto pomyśleć o kilku zmianach w jadłospisie. Dzięki temu możemy znacznie poprawić kondycję skóry odpowiednio odżywiając się. Wszystkie powyższe zalecenia spełniają kryteria zdrowej i różnorodnej diety. Warto jadać dużo warzyw obfitujących w minerały i witaminy, kasz, otrębów i ryb. Im bardziej różnorodnie, tym lepiej. Zrezygnuj ze słodkich przekąsek i zastąp je owocami. Wyrzuć z domu wszystkie gotowe produkty np. sosy i kostki rosołowe, a do restauracji typu fast food zaglądaj tylko w ostateczności. Nie możesz przekonać się do picia wody? Spróbuj tylko przez tydzień codziennie wypijać 8 szklanek dziennie. Gwarantuję, że poczujesz się lepiej i zobaczysz błysk w oku. Uzależnisz się od najtańszego kosmetyku przeciwzmarszczkowego, jakim jest woda!
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.